Cursusdetails

Beste collega,
De mentale gezondheid van een deel van de jeugd staat momenteel flink onder druk, het zal je niet ontgaan zijn. Hoogste tijd dus voor een nieuwe aflevering van ons al tien jaar succesvolle nascholingsprogramma ‘Op de sofa’. In de komende editie op 29 september staat het omgaan met dilemma’s in de kinder- en jeugd-psychiatrie centraal. De bijeenkomst hebben we dan ook georganiseerd in samenwerking met het Kenniscentrum Kinderen Jeugdpsychiatrie.
De nascholing omvat een breed scala een onderwerpen, zoals een sessie over suïcidepreventie. Een urgent onderwerp, want het aantal suïcides onder jongeren stijgt al jaren: 2,8 zelfdodingen per honderdduizend kinderen en jongeren tot 20 jaar in 2021. En zelfs 10,6 zelfdodingen per honderdduizend personen onder 20- tot 29-jarigen. In deze sessie leer je hoe je suïcidaliteit bespreekbaar maakt en hoe je suïcidaal gedrag bij jongeren herkent. Twee andere onderwerpen die aan de orde komen zijn ARFID en slaapproblemen bij kinderen en jongeren met autismespectrumstoornissen. ARFID is een eetstoornis met zeer selectief of restrictief eetgedrag. Ook is er een sessie over licht verstandelijke beperking (LVB), iets dat in Nederland bij ca 1,1, miljoen mensen voorkomt. In deze sessie leer je waarom het belangrijk is LVB tijdig te herkennen, hoe je signalen van LVB herkent en welke screeningsinstrumenten je daarvoor kunt gebruiken.
De presentatie van alle sessies is zoals gebruikelijk in handen van docenten die volop in de dagelijkse praktijk staan. Uiteraard is de nascholing geen eenrichtingsverkeer: je krijgt volop de gelegenheid vragen te stellen, in discussie te gaan en nieuwe invalshoeken in de sessies in te brengen. Aarzel niet en schrijf je in.
We zien je graag op vrijdag 29 september 2023 in het Carlton President te Utrecht.Mark Two Academy & het Kenniscentrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie
Mark Two Academy & het Kenniscentrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie
Programma
08.45 uur Ontvangst, registratie en koffie
09.30 uur Kennismaking met het Kenniscentrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie
Het Kenniscentrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie zet zich in voor de beste jeugdhulp aan kinderen en jongeren met ernstige psychische problemen. Samen met zorgprofessionals, onderzoekers, ouders en jongeren ontwikkelt, verzamelt en verspreidt het Kenniscentrum kennis over de kinderen jeugdpsychiatrie, uit wetenschap, praktijk en ervaring. Deze kennis wordt vertaald in toepasbare informatie voor professionals, ouders en jongeren. In deze sessie maak je kennis met de projecten en producten van het Kenniscentrum, die bruikbaar zijn in de praktijk.
Charlotte van ’t Spijker, Senior beleidsmedewerker Kenniscentrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie
10.15 uur Zó maak je suïcidaliteit bespreekbaar
Het aantal suïcides onder jongeren is de afgelopen decennia gestegen. In 2021 ging het om 2,8 zelfdodingen per honderdduizend kinderen en jongeren tot 20 jaar. In de groep 20- tot 29-jarigen ging het zelfs om 10,6 zelfdodingen per honderdduizend personen. Suïcidepreventie richt zich onder andere op vroege herkenning van suïcidaal gedrag. Dit kan lastig zijn. Zeker wanneer een jongere niet in behandeling is of bijvoorbeeld met een andere hulpvraag bij een zorg-verlener komt. In deze sessie leer je hoe je suïcidaliteit bespreekbaar maakt en hoe je suïcidaal gedrag bij jongeren herkent.
Ruthie Werner, klinisch psycholoog/psychotherapeut en kwartiermaker bij 113 zelfmoordpreventie
11.00 uur Pauze
11.30 uur Herken de signalen die wijzen op een licht verstandelijke beperking
Mensen met een licht verstandelijke beperking (LVB) hebben aanzienlijke beperkingen in hun cognitieve ontwikkeling en adaptieve vaardigheden, ook wel sociaal aanpassingsvermogen genoemd. Bewust of onbewust, ook jij komt waarschijnlijk vaak iemand met een LVB tegen. Naar schatting gaat het in Nederland om 1,1 miljoen mensen. Het tijdig herkennen van een LVB is belangrijk. Veel problemen zijn te voorkomen als op tijd de juiste ondersteuning of behandeling wordt ingezet. In deze sessie leer je de belangrijkste signalen herkennen die wijzen op een LVB en maak je kennis met verschillende screeningsinstrumenten.
Sammy Roording, programmaleider AW Kajak/klinisch neuropsycholoog, Karakter
12.15 uur Slaapproblemen bij kinderen en jongeren met autismespectrumstoornissen
Slaapproblemen spelen bij kinderen en jongeren met autisme vaak een grotere rol dan gedacht. Daarom is het belangrijk de problemen op tijd te herkennen en de juiste begeleiding te bieden. In deze sessie krijg je informatie over de oorzaken van slaapproblemen bij kinderen en jongeren met autisme en leer je welke behandelmogelijkheden er zijn.
Roel Kurvers, kinderarts, Centrum voor slaapgeneeskunde, Kempenhaeghe
13.00 uur Lunch
13.45 uur ARFID: Avoidant/restrictive food intake disorder
ARFID is een voedselinnamestoornis waarbij er zeer selectief en/of restrictief wordt gegeten. Om kinderen en jongeren met ARFID te helpen, is het belangrijk om ARFID te leren herkennen. Ook is het belangrijk om de oorzaak van het ontstaan van deze eetproblemen helder te krijgen en daar de behandeling op aan te sluiten. In deze sessie leer je de verschillende mogelijke achtergronden en behandelmogelijkheden van ARFID.
Rita Maris, ervaringsdeskundige, ouder en schrijfster van diverse boeken over ARFID
Berbe Paes, kinderarts, Pediatrisch Eetteam, Wilhelmina Kinderziekenhuis
14.45 uur Hoe ga je om met genderdiversiteit en seksualiteit?
Jongeren met genderdiversiteit hebben een diep gevoel van onbehagen over hun geboortegeslacht, dat niet overeenkomt met het ervaren gender. Het aantal jongeren dat zich aanmeldt met genderdiversiteit op genderpoli’s neemt sterk toe. De wachtlijsten lopen op tot 2 jaar, terwijl jongeren die van gender willen veranderen vaak het gevoel hebben die tijd niet te hebben, omdat de puberteit al is begonnen. Wat kun je als POH-GGZ betekenen voor jongeren die een wens hebben om van gender te veranderen? En hoe ga je om met vragen over genderidentiteit en seksualiteit? Jongeren gaven aan dat zij willen dat de behandelaar hierover het gesprek start, maar hoe doe je dat? Hiervoor is de de SexQ-tool ontwikkeld.
Sara Bungener, kinder- en jeugdpsychiater/seksuoloog, Levvel & arts-onderzoeker, Kennis- en Zorgcentrum voor Genderdysforie, Amsterdam UMC
15.30 uur Afronding & take home messages
15.45 uur Borrel
Doelgroep
praktijkondersteuners ggz, kinder- en jeugdpsychotherapeuten, huisartsen, orthopedagogen, ambulante jeugdzorgprofessionals , jeugdwerkers, bestuurders en beleidsambtenaren jeugdbeleid en jeugdzorg bij gemeenten en schoolleiding.
Accreditatie
Accreditatie wordt aangevraagd voor 4 uur bij het KNMG (cluster 1) voor huisartsen, Landelijke Vereniging POH-GGZ, Nederlandse Vereniging voor Psychotherapie, Nederlande Vereniging van Orthopedagogen en Onderwijskundigen en SKJ Kwaliteitsregister Jeugd.
Kosten
De kosten voor deelname aan deze studiedag bedragen €275,-. Dit bedrag is inclusief consumpties, lunch, certificaat en cursusmateriaal. Mark Two Academy is als geregistreerde instelling voor Kort Beroepsonderwijs (CRKBO) vrijgesteld van BTW.
Annuleren
Tot twee weken voor de bijeenkomst kun je, uitsluitend schriftelijk, annuleren. Wij brengen dan €50,- annuleringskosten in rekening. Daarna ben je het volledige registratiebedrag verschuldigd. Je kunt dan nog wel een collega in jouw plaats laten deelnemen. Neem daarvoor contact op met ons secretariaat.
Op alle inschrijvingen zijn onze inschrijf- en betalingsvoorwaarden van toepassing.
Meer informatie
Monique de Brabander, cursusmanager
Postbus 358 | 3830 AK Leusden
Tel. 033 4345730 | E-mail: mdebrabander@marktwo.nl
Folder
Datum
29 september 2023
Locatie
Carlton President Hotel, Utrecht
Kosten
€275,-
Vragen?
Monique de Brabander
mdebrabander@marktwo.nl